Akoon-Purcell: “Şampiyonlar Ligi’ndejki En İyi Takımız.”

Tofaş‘ın yıldız kanat oyuncusu DeVaughn Akoon-Purcell, katıldığı FIBA Şampiyonlar Ligi‘nin resmi podcastinde iddialı açıklamalarda bulundu…

Tofaş’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki performansını, gelecek hedeflerini ve NBA’de Denver Nuggets ile geçirdiği dönemi anlatan Purcell’in röportajından öne çıkan satır başları şu şekildeydi:

İlk olarak TOFAŞ’la birlikte Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin normal sezonunu playofflara kalarak bitirmelerini değerlendiren Purcell, “Bizim için playofflara kalmak esas hedef değildi, bu sadece bir başlangıç. Birkaç sezon önce Şampiyonlar Ligi’nde oynadığımda playofflara kalamamıştık. Kişisel açıdan bakınca bunu başardığım için mutluyum. İlerleyen dönemde daha büyük şeyler başarmak istiyorum. Ancak hala esas hedefimize ulaşmış değiliz.“ ifadelerini kullandı.

Sezona yaptıkları kötü başlangıcın ardından grubu lider olarak tamamlamaları hakkında yıldız oyuncu, “İlk üç maçın ikisini kaybettikten sonra moral olarak çok düşmedik. Her zaman daha iyi duruma geleceğimize inanıyorduk. Takımda birçok değişiklikler oldu, koç değişikliği yaşadık. Kimyamızı yakalamak ve takım kimliğimizi bulmak için biraz vakte ihtiyacımız vardı. Takımda iyi parçalara sahiptik. Son üç maçta aldığımız sonuçlar da geleceğe dair umutlarımızı arttırdı ve neler yapabileceğimizi gösterdi. Son maçlardaki enerjimizi koruyup savunmada aynı performansı gösterebilirsek beraber oynamaktan çok keyif alacağımızı ve sezonun geri kalanında tehlikeli bir takım olacağımızı düşünüyorum.“ sözlerini söyledi.

Basketbol Şampiyonlar Ligi playofflarında I Grubu’nda Pınar Karşıyaka ile eşleşmeleri hakkında da açıklamalar yapan Purcell, “Karşıyaka’ya karşı bu sezon oynadığımız iki maçı kaybetmiş olmak bizim için önemli bir şey. Onlar çok iyi bir takım ancak kesinlikle onları yenebilecek kapasitedeyiz. Grup kurasında Karşıyaka ile eşleştiğimize gerçekten çok sevindim. Hem seyahat açısından aynı ülkede olmak bir avantaj olacak hem de bizi şu ana kadar 2 kez yendiler. Onların bizi bir daha yenmesine izin veremeyiz. Karşıyaka’yla ilk oynadığımızda ben daha buradaki ikinci maçıma çıkıyordum. O günden bu yana birçok değişim yaşadık. Takımda birçok yeni oyuncumuz var. Karşıyaka’yla bu sezon oynadığımız iki maçta da bizden daha fiziksel oynadılar. Eğer daha fiziksel bir oyun oynarsak ve daha fazla mücadele edersek onları yenebileceğimizi düşünüyorum. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde onlarla oynayacağımız maçlar çok daha farklı geçecektir.“ değerlendirmelerini yaptı.

Karşıyaka dışında Hapoel Unet-Credit Holon ve Happy Casa Brindisi’nin de bulunduğu grubu değerlendiren skorer oyuncu, “Rakiplerimizin birçok maçını ve özetini izledim. Kendi oyunumuzu oynadığımız sürece gruptaki şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum. İkisi de gayet iyi takımlar. Holon çok daha rahat bir oyun tarzına sahip. Bu bizim için hem iyi hem de kötü olabilir. Ancak kendi oyunumuzu oynadığımız ve geride bıraktığımız ayda kurduğumuz kimyayı devam ettirebilirsek bu iki takımı da yenebileceğimizi düşünüyorum.“ sözlerini söyledi.

Sezona bir diğer Basketbol Şampiyonlar Ligi ekibi Bakken Bears’ta başladığı hatırlatılan Purcell, “Bakken’e tekrar gidip daha önceden yaşadığım yerleri görmek gayet güzeldi. Bana çok iyi davrandılar ve oradayken kendimi hep evimde gibi hissettim. Eleme turlarında kazanmamız gayet güzeldi ancak eleme maçlarından sonra önümde farklı seçenekler vardı. İki taraf da benim kararıma saygı gösterdi. Onlarla beraber oynamak gayet güzeldi. Playofflara kalamasalar da iyi bir takıma sahip olduklarını düşünüyorum. İlk üç maçlarını kaybettikten sonraki 3 maçı kazanarak ne kadar iyi bir takım olduklarını gösterdiklerini düşünüyorum.“ açıklamalarını yaptı.

Basketbol oynamaya başladığı dönemi ve küçüklüğündeki idolünü de paylaşan yıldız oyuncu, “Basketbol oynamaya 6-7 yaşlarımdayken başladım. O dönemde Orlando Magic’in alt yapı takımları vardı ve ben de orada oynuyordum. Zaman zaman NBA oyuncuları bizim takımımızı ziyaret ediyordu ve onlarla zaman geçirebiliyorduk. Yaşım ilerledikçe lisede basketbola daha çok yönelmeye başladım. Ergenlik yıllarımda Karate yapıyordum ve futbol da oynuyordum. Lisedeyken basketbol daha popüler olduğu için biraz daha basketbola odaklanmaya başladım. Büyüdüğüm dönemde T-Mac hayranıydım. T-Mac’le bir kez amcam sayesinde tanışma fırsatım da oldu. Bu benim için çok güzel bir anıydı. Her zaman rekabetçi bir zihniyete sahip oldum. Kolejde Division 1 okullarından birine gitmemiş olmak benim rekabetçi yanımı daha da körükledi. Kolejde ilk defa evimden uzakta kalıyordum. Kolejdeki ilk senemde büyükannemi kaybettim ve benim için zorlu bir dönemdi. Ben de kendimi tamamen basketbola verdim. Oynarken daha çok sorumluluk almak istediğim bir yerde olmak istiyordum.“ ifadelerini kullandı.

Geçen sezon bir süre Denver Nuggets‚ın da kadrosunda yer alan Purcell, NBA’deki deneyimi hakkında, “Denver’da Nikola Jokic ve Jamal Murray gibi isimlerle birlikte oynamak muhteşemdi. Bugüne kadar beraber oynadığım en iyi iki oyunculardı. Çok çalışıyorlardı ve sahada yaptıkları işleri çok kolay gibi gösteriyorlardı. Onlarla hem sahada hem de saha dışında anlaşmak çok kolaydı. Nuggets da organizasyon olarak çok net bir ortama sahipti. Oyuncularının işlerini çok kolaylaştırıyorlardı ve orada oynamak çok güzel bir şeydi. NBA’de oynamak istiyorsanız mutlaka hazır olmanız gerekiyor. Çünkü takımın size ne zaman ihtiyacı olacağı belli olmuyor. Bununla birlikte çok büyük ego sahibi olamazsınız çünkü sizden ne zaman ne isteneceği belli olmuyor. Fırsatınız geldiği zaman hazır olmak zorundasınız. NBA’e bir gün döneceğime eminim. Bu konuda şüphem yok.“ sözlerini söyledi.

Milli Takım arasının takım üzerindeki etkilerini de değerlendiren Purcell, “Bu arayı dinlenmek için kullanacağız. Önümüzde zorlu bir playoff yolculuğu var ve oynadığımız her maçta elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekiyor. Bu yüzden biraz ara vermek bizim için iyi olacaktır. Milli aradan sonra sıkı çalışmaya ve kendimizi geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor.“ açıklamalarını yaptı.

Son 16 Turuna Pınar Karşıyaka ile oynayacakları karşılaşmayla başlayacaklarının hatırlatılması üzerine skorer oyuncu, “Playofflarda önümüze maç maç bakmamız gerekiyor. İlk önce Karşıyaka’yla oynamamız bizim için iyi bir şey. Çünkü daha önce onlara kaybettik ve bu bize bir motivasyon olacaktır. Onlarla oynamak için sabırsızlanıyoruz.“ sözlerini söyledi.

Son olarak TOFAŞ’ın neden Son 16 Turuna kalacağının sorulması üzerineyse yıldız oyuncu “TOFAŞ, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde Final 8’e kalacak çünkü biz turnuvadaki en iyi takımız.“ gibi iddialı ifadeler kullanarak sözlerini noktaladı.

Kaynak: Şampiyonlar Ligi & Eurohoops

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.