FLAŞ: CSKA, Sezonun Formda Skorerlerinden Lundberg’i Kadrosuna Katmak Üzere!

Bu sezon James’in yaşadığı mental problemler, Clyburn’ün uzun süren sakatlığı ve Hilliard dışında kanat oyuncularından verimli skor katkısı alamayan CSKA Moskova, önemli bir skorer ile anlaşmaya yakın.

Litvanya kaynaklı 15min’in haberine göre Turkish Airlines Euroleague‘in iddialı ekiplerinden CSKA, bu sezon Stelmet Gora ile nefis işlere imza atan Danimarkalı skorer Gabriel Iffe Lundberg‘in transferini bitirmek üzere.

1.93 metre boyunda olan 26 yaşındaki Danimarkalı oyuncu bu sezon CSKA Moskova’nın da yer aldığı VTB’de 16.9 sayı, 3.9 ribaund, 5.7 asist, 1.3 top çalma ortalamalarıyla mücadele etti ki 2 hafta önce CSKA ile karşılaştıkları maçta 26 sayıyla yıldızlaşarak takımını galibiyete taşımayı başarmıştı.

EDİTÖR YORUMU:

Lundberg kariyerinde yükselirken çok doğru hamlelerle, temeli sağlam bir şekilde ilerlemiş olan, özetle örnek kariyer planlaması olan bir isim. Ülkesinin Horsens takımında 2015-17 arasında geçirdiği başarılı dönemin ardından İspanya’da önce Manresa sonra da Tenerife’de toplam 3 sezon boyunca gelişimini sürdürdü, ne kadar kaliteli bir kumaşa sahip olduğunu gösterdi. Bu sezon Stelmet Gora forması ile ve Danimarka milli takımı forması altında sergilediği performanslarla kariyerinin zirvesine çıktı, parmak ıssırtan performanslar sergiledi.

Lundberg için rahatlıkla komple bir skorer diyebiliriz. Atletizmi, çabuk ilk adımı ve güçlü fiziği ile çok iyi bir delici olduğu gibi aynı zamanda şut tehditi yüksek bir guard. İkili oyunlarda gerek dribbling üstünden bulduğu şutlar gerekse ters tarafta kanatta aldığı paslar sonrası gönderdiği ceza üçlükleri ile skor katkısı verebilen bir isim. Ayrıca perdelerden çıkarak bulduğu yakala at pozisyonlarında da hiç fena işler çıkarmadı bu sezon, kariyerinin ilk bölümünde eksik olan ama yüksek potansiyele sahip olduğu bilinen dış şutlarını net bir silah haline getirmiş oldu. Bununla beraber ikili oyunlardaki pasör özelliklerini de geliştirdi ve saha görüşünü artan tecrübesi ve pozisyon bilgisi ile birleştirip artık oyunu daha iyi okuyabiliyor, asiste dönüşen servisler yapabiliyor. Yarı saha hücumlarında birebirler ile rahat skor üretebilen, bu kadar çok silahı bulunan Lundberg açık sahada ise tam bir canavar. Tempo yükseldiğinde takım onunla beraber koşmaya başladığında gerek tam sahayı geçerek kendi bitirdiği pozisyonlarla gerekse kanatlardan yaptığı koşularda aldığı pasları atletik özelliklerinin de yardımıyla yüksek yüzdeli bitirmesiyle tempo basketbolunda aranan skorerlerden biri. Hücumdaki bu önemli artılarının yanı sıra artık savunmada da iyi noktalara gelmiş bir isim Lundberg. Pozisyonuna göre güçlü fiziği artı atletik özelliklerinin faydalarını savunmada da sahaya yansıtmasıyla 1, 2 hatta 3 numaraları bile savunabilen bir isme dönüşmüş durumda.

Müthiş bir yenetek paketine ve çok kaliteli hücum silahlarına sahip olan, çeşitlilik konusunda hiç sorun yaşamayan Lundberg konusundaki tek soru işareti James döndüğünde onla nasl uyum sağlayacağı ve elbette Euroleague seviyesi için tecrübe artı sertlik konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı. Eğer bu iki konuyu özellikle mental olarak aşabilirse ve ince detayları çözüp, orta mesafe yüzdesini arttırıp, sağ tarafı kadar sol tarafına da güçlü penetre etmeye başlayabilirse bir iki sezon içerisinde onu sezonun en skorer isimleri arasında sıkça görebileceğimizi düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.