FLAŞ: Maccabi, Acy’nin Yerini Eski Oyuncusu Bender ile Dolduracak!

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Maccabi Tel Aviv, hem yönetimin hem de takım arkadaşlarının ısrarına rağmen Acy’i takımda tutamamıştı ve 4 numaraya transfer arayışına girmek zorunda kalmıştı.

Nemanja Zoric ve Moses Barda’nın haberlerine göre İsrail ekibi, 4 numara için eski oyuncularından Dragan Bender ile büyük ölçüde anlaştı.

Taraflar arasındaki kontrat 3 aylık olacak ve karşılıklı olarak sezon sonuna kadar uzatma opsiyonu bulunacak. Böylecek hem Bender Kasım-Aralık aylarında NBA serbest oyuncu piyasasında aktif olabilecek hem de Maccabi asıl hedefi olan Acy’i eğer serbest oyuncu döneminde NBA kontratı bulamazsa tekrar takıma katabilecek.

22 yaşında olan 2.13 metre boyundaki Hırvat forvet, son 4 sezonunu NBA ve G-League takımları ile geçirmişti. Suns, Bucks ve Warriors formaları ile 187 maça çıkmıştı. Bu sezon pandemi nedeniyle yarım kalmadan önce Golden State Warriors forması ile 9 maça çıkmış ve ortalama 21.6 dakika sahada kalırken 9.0 sayı, %32.4 3sayı, 5.9 ribaund, 2.1 asist istatistikleri yakalamıştı.

Bender 1.tur 4.sıradan seçilen bir oyuncu için belki bekleneni veremedi NBA’de ama zaten problem fiziği güçlenmeden erken NBA macerasına başlamasıydı. Bu geçen sürede fiziğini biraz daha geliştirmiş olsa da süre alamadığı için bu kez katkı veremedi takımına. Şimdi kendini tekrar kanıtlaması gerekiyor ve bunun için Euroleague’e dönmesi çok doğru bir hamle olacaktır. Koç Sfairopoulos gibi değerli bir koçla gelişimini çok daha iyi sürdürüp yine NBA kapısını çalabilir daha çok genç, sadece 22 yaşında. Gelelim Maccabi’ye Euroleague seviyesinde neler verebileceğine. Öncelikle Bender sahada herşeyi yapabilen muazzam yetenekli bir oyuncu. 2.13 boyunda olmasına rağmen fundementalı çok iyi bu nedenle yüzü dönük adam geçebiliyor rahatlıkla ve dış şut tehditi de var. Diğer taraftan saha görüşü iyi düzeyde ve herşeyden önemlisi çok da zeki bir oyuncu. Atletik özellikleri ve enerjisi üst düzeyde, her iki pota altında da etkili bir ribaundçu. Ayrıca soğuk kanlılığını da koruyan, kritik yerlerde sorumluluk alabilen bir forvet. Özetle koç Sfairopoulos ondan 4 numarada fazlasıyla yararlanacaktır. Fiziğini biraz daha geliştirip, sırtı dönük oyunlarına yeni silahlar katma ve savunmada blok tehditi dışında pozisyon alma yetisini geliştirirse komple bir oyuncu olmaya çok yaklaşacaktır. Böyle yetenekli bir oyuncuyu Euroleague’de göreceğimiz için bir basketbol sever olarak çok mutluyum tabi temsilcilerimizden birinde görseydik keşke diye de düşünmüyor değilim…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.