Karşıyaka’yı Mercek Altına Alalım

ING Basketbol Süper Ligi‘nin başlamasına sayılı haftalar kala takımlarımızı birlikte incelemeye devam ediyoruz.

Bu yazımda sizler için Pınar Karşıyaka‘yı mercek altına aldım, keyifli okumalar diliyorum.

Koç Sarıca ile yola devam eden Karşıyaka, öncelikle kadrosunu korumayı tercih eden takımlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda da kaybettikleri isimlere benzer özelliklerde oyuncuları da kadrolarına kattılar. Yabancı oyunculardan Jordan Morgan, Triche ve Corcker takımdan ayrılan isimler oldular.

Oyun kurucu pozisyonunda yine en güvenilir isim, takıma liderlik etmesi beklenen isim Tony Taylor olacak. Hem birebir savunmadaki etkinliği, topa yaptığı baskıyla hem de deliciliği artı kritik yerlerde bulduğu şutlarla hücuma kattığı dinamikle takımın Şampiyonlar Ligi ve BSL’deki zirve yarışında önemli bir parça olacak, onun günlük performansı artı sağlıklı kalabilmesi koç Sarıca’nın sisteminde kritik noktalardan biri. Tecrübeli Yunus Emre Sonsırma da geçen sezon olduğu gibi onun dakikalarını kontrol etmeye, sahada olduğu anlarda özellikle organizasyonu sağlamaya ve savunmaya enerji getirmeye gayret edecek. İki numarada Triche’in ayrılmasıyla takıma gelen kulübün eski oyuncularından Sek Henry skorer oyunu ile hazırlık maçlarından başlayarak ne kadar faydalı olacağını gösterdi. Triche’e göre delici özellikleri daha ön planda olan ve topla oynamayı seven bir skorer. Ancak koçu ve takımı tanıması, artı İsrail’de geçirdiği iyi dönemin artıları ile ikinci Karşıyaka macerasında daha verimli olacağını düşündüğüm bir isim. Top getirme ve gerektiğinde skor yükünü alma konusunda da Taylor’a destek olabilecek kapasitede. Türk basketbolunun çok şey beklediği genç yeteneklerden biri olan Onuralp de onu yedekleyecek. Atletizmi ve skorer özellikleri ile bu sezon daha fazla sorumluluk alacağını düşünüyorum.

Resim

Forvet rotasyonu bana göre Kaf-Kaf’ın en güçlü olduğu kısım. Geçen sezon takıma tekrar gelen ve bu sezon da yola devam etme kararı alınan D.J. Kennedy her takıma lazım bir kanat oyuncusu. Deliciliği, güçlü fiziği, atletizmi ve tecrübesi ile koç Sarıca’nın hücumdaki önemli opsiyonlarından biri olduğu gibi, savunmada da 1, 2, 3 numara gibi farklı pozisyonlardaki isimlerin karşısında etkili olabildiği için joker niteliğinde. Uzun kolları ve çabuk ayakları ile topa iyi baskı yapan, pas aralarını da kovalayarak rakiplerin organize olmasını zorlaştıran bir oyuncu. Onunla beraber 3 numaradaki süreleri paylaşacak diğer isim ise artık milli takımımızın da önemli bir parçası haline gelen, son yıllarda gösterdiği gelişimle alkışları toplayan Metecan Birsen olacak. Ribaundlar, savunma ve topu yere vurabilme gibi çok önemli artılara sahip ki oyunun iki alanında da hem 3 hem de 4 numarada görev alabiliyor. Dış şutlarını biraz daha istikrarlı hale getirebilirse yakın zamanda Euroleague seviyesinde rahatlıkla görev alabilecek bir isim olacak. 4 numarada ise geçen sezon takıma katılan ve koç Sarıca’nın sisteminde önemli bir parça haline gelen Fransız forvet Amath M’Baye var. Yıldız forvet, atletik özellikleri, çabuk ayakları, dış şut tehditi, yüzü dönük potaya gidebilmesi ve savunmadaki savaşçı kimliği ile takımın değişmezlerinden birisi. Fransa milli takımının da bir parçası olan M’Baye, hücumda topu yere vurabilmesi ve dış şutları sahesinde ters eşleşmeler yaratıp, koç Sarıca’nın saha yerleşimini kolaylaştırdığı gibi, savunmada da hem boyalı alanda hem de yüzü dönük pozisyonlarda rakiplerinin karşısında kalarak ters eşleşmelere izin vermeyen, adam değişmelerde kısaların karşısında çabuk ayakları ile kalabilen bir isim. Tecrübeli Nusret ve genç Görkem de kenardan gelerek onu enerjileri ve savunmaya getirecekleri sertlikle desteklemeye çalışacaklar.

Resim

5 numarada ise bir Morgan gitti bir Morgan geldi diyebiliriz. Kariyerinin başlarında Karşıyaka forması giymiş olan Raymar Morgan, tekrar İzmir ekibinin başarısı için ter dökecek. Tecrübeli uzun pozisyonu için kısa bir oyuncu olsa da orta mesafe tehditi, savaşçı kimliği, fiziksel temastan kaçmaması ve ribaundlardaki katkısı artı tecrübesi ile Jordan Morgan’ın boşluğunu Avrupa’da en iyi doldurabilecek isimlerden birisi. Hazırlık maçlarında da takıma hemen adapte olduğunu gösterdi zaten. Yüksek tempoda oynamayı seven Karşıyaka’da Taylor’ın asistleri ile hem geçiş oyunlarını yüksek yüzde ile bitirebilecek, hem de yarı sahadaki tepe ikili oyunlarında potaya çabuk devrilerek ya da kısa devrilip orta mesafe üreterek katkı verebilecek bir isim. Savunmada da çabuk ayakları ile adam değişmelerde sorun yaşamayacağı gibi güçlü fiziği ile boyalı alanda da itilmesi zor bir pivot. Onun kenarda olduğu dönemde tecrübeli milli uzun Semih ve Daçka’dan gelen savaşçı uzun Mahir 5 numarada görev alacaklar. Semih artık iyice ağırlaşan ayakları ile ikili oyunlarda rakip hücumcuların direkt hedefi olsa da çember savunma konusunda ve rakip uzunları arkasına alarak yıpratma konsuunda halen değerli bir silah. Süreleri doğru kontrol edilirse faydalı olacaktır.

Resim

Özetle Pınar Karşıyaka geçen sezon hem BSL’de hem de FIBA Europe Cup’da pandemi araya girmeseydi zirveye yürüdüğü kadrosunu büyük ölçüde korudu. Bunun meyvelerini de özellikle sezonun ilk bölümünde alacaklarını düşünüyorum. Rakiplerin bir çoğu adaptasyon sürecini çözmeye çalışacakken onlar oturmuş kadrolarıyla fark yaratacaklar ki bunu hazırlık maçlarında da gördük zaten. Ancak Taylor – Henry ikilisinin aynı anda sahada olduğu dönemlerde savunma direncinde sorunlar yaşayacakları, hücumda ise top dağılımı ve tercih hatalarından gelecek top kayıplarının ortaya çıkabileceği bir gerçek. Burada Kennedy’nin özellikle savunmadaki faktörü Kaf-Kaf için çok önemli olacak. Forvet ve uzun rotasyonlarının Şampiyonlar Ligi’nde son 8 ve ligimizde son 4 hedeflerinde yeterli olduğunu düşünsem de guard rotayonu benim için halen soru işareti… Taylor ve Henry’nin uyumu, sezon boyu oyunun iki alanını da ne kadar istikrarlı oynayacakları Karşıyaka’nın alacağı sonuçları etkileyecek temel faktör olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

2 comments

  1. Takımda herkes birbirini tanıyor ve bu onlara fazlası ile avantaj sağlayacak. Bu sezon ilk 4 sırada her zaman onları görebileceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir