Güncel Haberler

Cenk Akyol Basketbolu Bıraktı

Ülke basketbolunun yetiştirdiği önemli şutörlerden biri olan ve milli takım formasını da defalarca kez giymiş olan 33 yaşındaki Cenk Akyol, aktif basketbol yaşantısına son verdiğini açıkladı.

25 yıllık basketbol kariyerini noktalayan Cenk, kararının ardından Basketfaul’e açıklamalarda bulundu:

  • Bir yerde tamam demek gerekiyordu. Ben de o zamanın geldiğini düşündüğüm için basketbolu bırakma kararı aldım.
  • Filmi geriye sarsak Avellino’dan Efes’e dönmeyip İtalya’da kalırdım. Türkiye’de gerek kulüp takımlarıyla, gerek Milli Takım’la çok iyi yıllarım oldu ancak en fazla keyfi Avellino’da oynarken aldım. Bana o kadar güzel değer verdiler ki elim kırılıp 4 hafta sahalardan uzak kaldıktan sonra ilk maçta güvenlerini ortaya koyup ilk beşte başlattılar.
  • Avellino İtalya’da orta sıralarda bir takımdı, Efes ise Avrupa’nın en iyilerinden biri ama bireysel olarak Avellino’da aldığım rol beni çok mutlu etmişti.
  • Ergin Ataman’ın en büyük hüneri, oyuncusundan maksimum verimi alabilmek için uyguladığı yöntemler. Onun başarısında en önemli konu oyuncularının performansını ortaya çıkarma becerisi.
  • Avellino’daki koçum Cesare Pancotto’nun da bende başka bir yeri var. En iyi sezonumda onun büyük yardımlarını gördüm.
  • Son yıllarımda herkesin beklentilerini karşılamaya çalışmak bana ağır geldi. Bir maç bittiğinde ben bireysel performansımdan memnunken, yani iyi oynamışken daha farklı beklentiler beni yordu.
  • Bundan sonra ne yapacağım konusunda bir kararım yok. Antrenör olarak A kategorisi lisansına sahibim ama şu an sadece dinlenmek ve oğlum Pamir’le zaman geçirmek istiyorum. Sonrasını ben de bilmiyorum.

Efes Pilsen altyapısından yetişen Akyol, daha sonra bu kulübün A Takımı’nda yer alırken, kariyerinde Galatasaray, Avellino, Beşiktaş, Acıbadem Üniversitesi’nin de formalarını giymiş ve son olarak Sigortam.net İTÜ ile BSL’de mücadele etmişti. İTÜ ile TBL’deki 2018-19 sezonunda ise müthiş bir rekora imza atmış, 27. hafta karşılaşmasında Edirnespor potasına tam 12 üçlük göndermiş, tam 47 sayı üretmişti.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

RESMİ: Bahçeşehir’de Scrubb ve Muhammed ile Yollar Ayrıldı

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi Bahçeşehir Koleji‘nden 2 ayrılık haberi geldi. Kulüpten yapılan açıklamada …